Alyans Fiyatları ve Çeşitleri

·

·

ALYANS FİYATLARI VE ÇEŞİTLERİ

Altın tarihin en eski dönemlerinden beri değerli bir metaldir. Eski zamanlardan beri süs eşyası olarak kullanılmış hatta dönem dönem para olarak kullanılmış bir madendir. Sarı renkli ve yumuşak bir metal olmasından dolayı kolayca dövülerek ve bazı işlemlerden geçirilerek takı olarak kullanılmaktadır. Madde olarak diğer maddeler ile kolay kolay etkileşime girmez, asit gibi maddelere karşı oldukça dayanıklı olmakla birlikte bu neden dolayı gümüş gibi kararmaz donuklaşmaz daima parlak ve ışıltısıyla ışık saçar.  Altın ilk bulunduğu zamandan beri yapılan hesaplara göre dünyada bugüne kadar toplam olarak 159.000 – 162.000 ton olarak çıkarıldığını hesaplanıyor. Bu miktar iki adet olimpik yüzme havuzu nu doldurmaya ancak yetiyor bu kadar az bulunmasından dolayı da pahalı bir metal maddedir.

Dünya üzerinden üretilen veya yer altından çıkarılan altın madeninin hemen hemen %50 si şu anda tüm ülkelerin merkez bankalarının kasalarında teminat olarak tutulmaktadır. Elektronik sanayisinde altın maddesi çok kullanılmaktadır. Bakır ve gümüşten sonra en iletken maddedir. Altın bazı maddeler ile birlikle alaşım halinde de kullanılır. Orta Asya ülkeleri ve ülkemiz Türkiye’de altın takı ve tasarruf amaçlı alınmaktadır. Özellikle ülkemizde düğünlerde herkes erkek bayan takı takmak için altın birbiriyle yarışmaktadır. Altın ülkemizde çok önemli bir güç ve gövde gösterisi maddesi olmuştur. Köy yerlerinde insanlar özellikle bayanlar birbirlerine altınlarını ziynet eşyalarını sergilemekte argo deyişle hava atmaktadır. Alyans fiyatları da düğünlerde altın takılmasından dolayı yaz aylarında düğün mevsimlerinde sürekli artmaktadır.

Bunlardan bazıları altın ve nikel birlikte kullanılarak beyaz altın denilen element elde edilir ve mücevher yapımında kullanılır. İçerik olarak %16 nikel ve %80 altın ve geriye kalan oranda ise çinko kullanılır.  Altının bazı saflık oranlarına göre kuyumcular piyasasında değerleri vardır. 24 ayar altın denilince %100 altından bahsedilir. 22 ayar altın denilince ise altın oranı %91,2 dir. 22 ayar altında diğer metallerin oranı %8 gibi bir rakama denk gelir.

Altın evlilikte çok önemli bir alanda kullanılır alyanslar genellikle altından imal edilmektedir. Evlenen çiftler birbirlerine bu evlilik bağı için alyans altın yüzük takarlar. Dünyada hemen hemen tüm kültür ve topluluklarda alyans evliliği simgelemektedir. Beyaz altın alyans, gümüş alyans, 24 ayar altın alyans, çelik alyans, nikel alyans gibi alyans çeşitleri vardır. 24 ayar altın alyans fiyatları ise çift olarak 700 TL den başlamakta ve 2.700 TL ye kadar çıkmaktadır. Alyans fiyatları da dünya piyasasındaki altının ons fiyatıyla ve işçilik ile doğrudan alakalı olarak değişebilmektedir. Bazı altın alyans fiyatları alyansta bulunan işçilik kısmının fazla olmasından dolayı oldukça artmaktadır. Fakat ortalama bir çift altın alyans yaklaşık olarak 750 TL gibi bir fiyata alınabilmektedir. Günümüzde internette bulunan e ticaret mağazalarından altın fiyatlarını kontrol edip altın alınabilmektedir.


Mutlaka Okumalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir