Yeşim taşı özellikleri

·

·

Yeşim taşı özellikle Burma ve Çin gibi Asya ülkelerinde bulunan, kimi zaman mücevher yapımında kullanılan kıymetli bir taştır. Yeşim taşı Asya’da eskiden beri mücevher yapımında kullanılır ve birçok Asya kültürünün inanışına göre, iyi enerji ve kuvvet kaynağıdır. Takan kişiyi kötü şans, tehlike ve nazara karşı korur. Tüm bunlar Yeşim taşı mücevherlerin Asya’nın pek çok kesiminde bu kadar ünlü olmasının sadece birkaç sebebidir.

Önemi

Yeşim taşından mücevherler ve süs eşyaları eskilerde zenginlik ve servet sembolleri olarak kullanılırdı. Asya’da çok fazla Budist vardır ve Budizm görüşüne göre, yeşim taşı insanları kötülükten uzak tutar ve onları pozitif enerjiye ve iyi şansa ulaştırır. Bunlar yeşim taşının neden bu kadar kıymetli sayıldığını ve pek çok insanın mücevher olarak bu taşı neden tercih ettiğini açıklar.

İşlemler

İşlenmemiş tüm değerli taşlar gibi yeşim taşı da o göz alıcı, çekici görüntüsüne ulaşmadan önce pek çok işlemden geçer. Tasarlama, kesme, oyma, yontma, son olarak da cilalama ve zımparalama. Tüm bu işlemler yeşim taşının pürüzsüz ve mücevher gibi parlak görünmesini sağlar.

Dikkate alınacak hususlar

Yeşim taşının yüksek kalitede olup olmadığını anlamak üzere bir inceleme yapmak isterseniz dört temel unsura bakmanız gerekir: yarı şeffaflık, berraklık, ton ve renk, kesim ve doku. Yeşim taşını en berrağından en yontulmamışına bir çok şekilde bulmak mümkündür. Ama tabi ki en berrağı makbuldür.

Yeşim taşının türleri

Fransız mineralog Alexis D Armour 1863 yılında yeşim taşının iki farklı türünü sınıflandırdı. İki çeşit yeşim taşı vardır bunlardan biri aynı zamanda Nefrit olarak da bilinen yumuşak yapılı eski Çin yeşim taşıdır, diğeri ise daha sert yapılı olan Jadeit’tir. Mücevherat olarak hem yumuşak yeşim taşlarına hem de sert olanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Satıcılar

Eğer yeşim taşı almak isterseniz, piyasada pek çok mükemmel ve mesleğinin en iyisi satıcılar bulunmaktadır. Bazı bölgelerde sadece Yeşim taşı satan mağazalar bulunmaktadır. İnternetten de Yeşim taşın satışı yapılmaktadır. Uzak doğu yeşimi, yeşimden yapılmış hediyelik eşyalar, yeşimle süslenmiş altın mücevherler, cennetten çıkma hazineler, Burma yeşimi, Enijew ve bunun gibi birçoğuna ulaşabilirsiniz. Yeşim taşından yapılmış takılara ve gereken bilgilere internetten kolayca erişebilirsiniz.


Mutlaka Okumalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir