Pırlanta almadan evvel bilmeniz gereken dört önemli şey

Pırlanta almadan evvel bilmeniz gereken dört önemli şey

Başlı başına insanları etkileyen cezbeden bir materyal olan pırlanta halkımız tarafından hep lüks ihtiyaç olarak görülmektedir. Peki bu doğru mu ? Bu yazımızda size pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli konuya değineceğiz.

Konularımız sırası ile :

– Pırlantanın Kesimi

-Pırlantanın Rengi

-Pırlantanın Berraklığı

-Pırlantanın Karat Ağırlığı

Konularımıza sırası ile başlıyoruz dikkatle takip ediniz.

Pırlanta alırken kesimi nasıl olmalıdır ?

Pırlantanın kesimi kesinlikle önemli bir konudur. Kesim olarak şık görünmesi gerekmekte olan pırlanta aynı zamanda insanları etkileyip satın almasını cazip kılmaktır. Keskin , düzgün ve net biçimde kesilmesi gereken pırlanta bu şekilde kesildiğinde pırlantanın ışığını arttırması gerekmektedir. Kesimi iyi olmayan bir pırlanta, ışıltıya da sahip olmayacaktır. Pırlantanın kesimi iyi olduğu zaman pırlantaya giren ışık daha fazla yansıyacağı için insanlar tarafından daha cazip olmaktadır. Pırlantanın kesim konusunda bunlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Pırlanta alırken rengi nasıl olmalıdır ?

Pırlanta renk konusunda 3 çeşit renk kategorisine sahiptir. Bu renk aralıkları 3 çeşit sınıflandırma ile belirlenmektedir. Ayrıntılar şöyle sıralayabiliriz.

D-F: Renksiz aralıktaki pırlantalardan olup en nadir ve tüm renkler içinde en değerli olanlarıdır.

G-J: Renksize yakın pırlantalardır. Bunlar beyaz ve sarı platin üzerine monte edildiklerinde tamamen renksiz görünürler.

K-M:  Belirgin olarak sarı veya kahverengimsi renkte olan pırlantalardır. Bunlar, özellikle nişan yüzüğü olarak tercih edilmemelidir.

Eğer bir pırlanta alacak iseniz bu önemli duyurularımızı dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Pırlanta alırken berraklığı nasıl olmalıdır ?

Pırlanta alırken hiç kimse üzerinde leke tarzı şekil bozuklukları istemez. Bu berraklık pırlantanın değerini kazandıran önemli unsurlardandır .  İnklüzyon ve leke olarak bilinen ve pırlantaya görüntüsünü kazandıran  karakteristik özellikleri, pırlantanın berraklığını oluşturur.  Pırlantanın değerini aslında belirleyen bir çok unsur vardır fakat bunların hepsini yazarak sizi yormak istemiyorum. Berraklık hakkında bu kadar bilgi yeterlidir diye düşünüyorum.

Pırlanta alırken karat ağırlığına nasıl dikkat etmeliyiz ?

Karat, pırlantanın ağırlığını gösteren ölçüdür. Alacağınız pırlantanın kesim, renk ve berraklığına karar verdikten sonra karat ağırlığına karar vermeniz gerekir. Pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir unsurda bütçenizdir eğer bütçeniz bu değerli taşlara yetmeyecek ise hiç bu işe girmemenizi tavsiye ediyoruz. Pırlantanın değerini arttıran bir önemli unsurda bu karat ağırlığıdır. Umarım bu kadar bilgi pırlanta tercihinizde yardımcı olmuştur..

About admin

Check Also

2016 İlkbahar-Yaz takı ve aksesuar modası

Gümüş üzerine rose gold kaplama , “Exclusive Collection”

Gümüş üzerine rose gold kaplama alternatifi haricinde siyah rodyum kaplama yapılabilen yeni So CHIC koleksiyonu “Exclusive Collection”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ziyaretçilerimizin Dikkatine

Bu web sitesi, dünya çapındaki tüm üyeler için Avrupa Birliği veri koruma yasasındaki değişikliklere uygun olarak gizlilik politikasını güncellemiştir. Ayrıca, gizliliğiniz ve kişisel bilgilerinizle ilgili haklarınız ve sorumluluklarınız hakkında size daha fazla bilgi vermek için Gizlilik Politikamızı da güncelledik. Hangi çerezleri kullandığımız ve sitemizde hangi bilgileri topladığımız hakkındaki güncellemeleri gözden geçirmek için lütfen bunu okuyun. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, güncellenmiş gizlilik politikamızı kabul etmiş oluyorsunuz.