Tek taş yüzüğünüzü seçerken….

·

·

Tektaş yüzüğünüzü seçerken bilmeniz gerekenler :

Sevgilinize değerli , farklı ve özel olduğunu hissettirmek bazen ona verdiğiniz materyallerle belli olur. Evlilik tekliflerinde her kadının hayali olan tektaşlar sadece kadınların ilgi odağı değil dünyada hemen herkesin ilgisini çeken türden materyallerdir. Tektaşlar partnerinize ciddi olduğunuzu, onun sizin için çok değerli olduğunu, aranızdaki aşkı daha da yükseltmeyi amaçladığınızı belli etmek için kullanılır desek herhalde yanılmış olmayız. Tektaşlar sadece evlilik tekliflerinde değil özel günlerde örneğin yıldönümlerinizde de hediye edilebilir ya da daha önce aldığınız tektaşınızın taşını büyütebilirsiniz. Peki bu yüzüğü seçerken dikkat etmeniz gereken kurallar nelerdir?

Buyrun beraber inceleyelim; Genellikle pırlanta taşlı olan bu yüzüklerde pırlantanın 4 unsurla ölçülmesi oldukça önemli bir unsurdur. Bu unsurlardan birincisi pırlantanın karat ağırlığıdır. Bu ağırlık pırlantanın en kolay ölçülebilen ağırlığıdır. Bir karat iki yüz miligram ‘a eşittir yani bir gram ‘ın beşte biri kadar hafiftir. Bir taşın ağırlığı ile büyüklüğünü karıştırmamak gerekir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı diğer 3 özelliğine göre aynı olmayacaktır. Karat ağırlığı ne kadar yüksek olursa alacağınız tektaş yüzüğünüzün değeri o kadar artacaktır.

Gelelim ikinci unsur olan Berraklık unsuruna. Pırlantayı yani ham haliyle bahsedersek elmas’ı özgün kılan unsur, kristalleşme sürecinde içine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu minerallerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu, elmasın doğallığını gösterir. Doğal izler ne denli az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değer kazanır.

Şimdi üçüncü unsur olan kesim ‘e göz atalım. Kesim, elmas üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Pırlantanın ışıltısı kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli artar. Parlak olan pırlanta göz alıcıdır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar tektaşlarınızda parlayarak göz alacak pırlantaları tercih ediniz.

Son olarak oldukça değerli olan bu materyallerin renk unsuruna göz atalım. Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükür. Fakat aralarında belli belirsiz, bazen göz ile ayırt edilemeyecek şekilde ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Bu duruma dikkat etmeniz pırlantanızda iyi bir seçim yapmanıza olanak sağlar.


Mutlaka Okumalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir